JEDINEČNÝ VEČER ČESKÉHO AMBIENTU

Mimořádný hudební zážitek čeká diváky v Naivním divadle ve středu 7. listopadu. Od 19:30 hodin zde vystoupí Kora et le Mechanix, hudební uskupení tvořené Filipem Homolou a Michalem Kořánem, patřící k předním představitelům českého ambientu. Pro Naivní divadlo si hudebníci připravili speciální projekt, multimediální večer s názvem „Landscape Anthropology“, jenž počítá s hudební instalací, živou performancí, videoprojekcemi a objekty ve čtyřech místnostech budovy. Naivní divadlo se tak stane zahradou světel a zvuků, kterou mohou diváci sami volně procházet.

U této příležitosti proběhne také křest nového alba skupiny nazvaného „Soundscapes eternity, landscape anthropology and evening gods railroad crossings“, které čerpá z atmosféry vlastní autorské nahrávky pořízené v otevřené krajině začátkem července roku 1988 (tehdy ještě pod názvem Dia Archa ve tříčlenném složení Filip Homola/Michal Kořán/Václav Novotný). Původní, ryze ambientní nahrávka, byla pořízena s použitím jak elektronických, tak i akustických nástrojů na kazetový magnetofon Akai. Poté byla vydána na podzim 1988 ve velmi limitované edici na audiokazetách. Na jaře 2018 se ambientní label Blue Lizard rozhodl nahrávku z roku 1988 umístit na server BandCamp jako raritní záznam onoho jedinečného „koncertu“ a získala značný ohlas.

Kora et le Mechanix (ve kterém hrají původní členové skupiny Dia Archa Filip Homola a Michal Kořán) se nechali inspirovat geniem loci místa nahrávání původního záznamu a začátkem července 2018 se tam vypravili pořídit terénní nahrávky pro své nové řadové album. Vznikla tak reminiscence původní nahrávky v novém hudebním oparu, jak by zněla pravděpodobně tehdy, pokud by skupina Dia Archa disponovala vyspělými nástroji a třicetiletými zkušenostmi na hudební scéně.

S tvorbou Kory et le Mechanix se diváci v NDL nesetkávají poprvé. Skupina vytvořila scénickou hudbu k velmi úspěšné experimentální inscenaci „Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých“, kterou režíroval právě Filip Homola. Představení získalo v roce 2017 cenu ERIK za nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci sezóny 2016/2017 a bylo nominováno na Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší hudba roku.