NOVÁ VÝSTAVA VE FOYER

Od února bude ve foyer našeho divadla možné zhlédnout jedinečnou výstavu Barbory Jakůbkové s názvem CO JSEM NAŠLA V KRABICÍCH. Prohlédnout si můžete výtvarné návrhy a loutky této talentované scénografky k inscenacím Naivního divadla. 

Slavnostní zastavení na výstavě se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna v 19:30 hodin ve fyoer Naivního divadla v rámci Večera v Naivním a divadelního koncertu Jukebox. 

Barbora Jakůbková

Narozená v Bratislavě v roce 1973.

Od roku 1986 až 1991 studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě, obor zpracování keramiky a porcelánu.

Ve studiu pokračovala v letech 1991–1996 na Divadelní fakultě AMU v Praze na oboru Scénografie alternativního a loutkového divadla.

Žije s rodinou v Hýskově nedaleko Berouna, kde má svůj ateliér. Několik let byla na volné noze. Od roku 2011 učí na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově. Kromě scénografie se věnuje také malování solitérní keramiky, sporadicky navrhuje interaktivní edukativní instalace.

Její hlavní uměleckou činností je navrhování divadelní scénografie. Vytváří celková scénografická řešení, navrhuje scény, loutky, kostýmy i masky, na realizacích se zpravidla autorsky podílí. Spolupracuje převážně s loutkovými divadly a s divadly zaměřenými na dětského diváka v Čechách a na Slovensku (Naivní divadlo Liberec, Divadlo Drak Hradec Králové, Malé divadlo České Budějovice, Buchty a loutky Praha, Divadlo komedie Praha, Divadlo LokVar, Cirkus žebřík, Babadlo Prešov, Bratislavské bábkové divadlo, Djecje kazalište Osijek v Chorvatsku a další).

S Naivním divadlem spolupracuje již od roku 1998, kdy se podílela na vzniku inscenace Líný Lars a žabka kouzelnice režisérky Michaely Homolové. S tou v Naivním divadle připravuje v následujících letech sérii dalších inscenací: Křesadlo, Marbuel a Kratinoha, Písmenková polívka aneb Dětská encyklopedie, Postrach Paříže, Pečení holubi aneb Přísloví, Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč, Proletět duhou, Čechy leží u moře a Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy a další. Za výpravu k inscenaci Čechy leží u moře byla v roce 2017 nominována na prestižní Cenu divadelní kritiky v kategorii Scénografie roku.

Současná výstava zveřejňuje jak autorčiny návrhy kostýmů a loutek, tak i konkrétní ukázky jejich výsledné realizace v Naivním divadle.

Ceny a ocenění

1999 Festival Mateřinka: Cena za scénografii k inscenaci Líný Lars a žabka kouzelnice,

2002 Mezinárodní divadelní festival Banja Luka: Cena za návrhy kostýmů a loutek z inscenace Finist - Obrázky z výstavy, Štátne bábkové divadlo v Bratislavě

2005 Festival Mateřinka: Cena za výpravu k inscenaci Písmenková polívka, Naivní divadlo Liberec.

2016 Ceny divadelní kritiky 2016 – nominace v kategorii Scénografie roku za výpravu k inscenaci Čechy leží u moře, Naivní divadlo Liberec.

2017 Festival Mateřinka: Cena za výpravu k inscenaci Čechy leží u moře, Naivní divadlo Liberec.