foto: Josef Ptáček

Čarovná rybí kostička

Pohádka o rybí kostičce, která má kouzelnou moc.

Premiéra: 7.02.2015
Předloha: Charles Dickens
Autor: Markéta Sýkorová
Režie: Markéta Sýkorová
Výprava: Markéta Sýkorová
Hudba: Jan B. Novotný
Hrají: Diana Čičmanová, Barbora Kubátová, Dominik Linka

Bylo jednou jedno království, chudé jako ta kostelní myš, která se zabydlela v prázdné královské pokladně. Na výplaty dvořanů a služebníků už dávno nezbývaly dukáty, a tak na královském hradě nakonec skoro nikdo nezůstal. Jenom nešťastný král, nemocná královna a jejich dcera Alenka. A abychom nezapomněli, ještě tam žilo sedmnáct Alenčiných mladších sourozenců, o které se ona musela od rána do večera starat. A že těch starostí s tak početnou drobotinou není málo, o tom tedy nepochybujte! Vypravit z postele, připravit snídani, uvařit oběd, umýt nádobí a společně vyrazit do města na vycházku... a tak pořád dokola.

Myslíte, že Alence v tomhle kolotoči ještě zbyla chvilka pro sebe? Čas na vdávání by už pomalu měla, ale na svatební myšlenky jí naopak čas nezbývá vůbec žádný... A přitom princ Princmetálius je tak krásný a hodný...

Naštěstí v království žije i dobrá víla Bábrlína a ta Alence věnuje kouzelnou rybí kostičku. Kostička však umí splnit přání pouze jednou jedinkrát a ještě k tomu tehdy, je-li použita v tu správnou chvíli... Ale kdy ta chvíle přijde? Je to už teď, anebo ještě ne? Možná že zítra bude kouzelných sil potřeba mnohem víc... A kdo ví, co přijde pozítří?

Jediná pohádka z pera slavného anglického romanopisce, Charlese Dickense, patří do zlatého fondu moderních pohádek. Vychází z tradice literárního realismu, kterého byl Dickens dvorním představitelem. I proto je příběh Alenky a jejího chudého otce krále – přes všechny své bláznivé peripetie - vlastně zcela uvěřitelný. A jelikož byl Dickens ke všemu Angličan, můžete se těšit i na velkou dávku typického anglického humoru. To vše v režii a výpravě Markéty Sýkorové, která svou dramatizaci doplnila i o řadu krásných písniček.

Inscenace je určená dětem od 4 let a žákům 1. a 2. tříd ZŠ.
Představení trvá zhruba 45 minut.

Technické podmínky
Foto ke stažení  foto2  foto3  foto4