foto: Josef Ptáček

Vánoce s Kulišákem

Hříčka pro nejmenší na motivy pohádky bratří Grimmů.

Premiéra: 5.12.1996
Předloha: Bratři Grimmové
Autor: Iva Peřinová
Režie: Zdeněk Peřina, Iva Peřinová
Výprava: Ivan Antoš
Hudba: Miroslav Ošanec, Pavel Havlík
Hrají: Markéta Sýkorová, Martin Rálek

Hříčka vznikla volně na motivy pohádky bratří Grimmů "O ptáčkovi, klobáse a myšce". Půvab staré předlohy spočívá nejen ve fabulačním nonsensu (myška, ptáček a uzená klobása spolu žijí a hospodaří ve společné domácnosti), ale i ve vtipné a moudré alegorii: Každý ať dělá to, k čemu se nejlépe hodí.

V naší pohádce vstává ptáček brzy ráno, aby přinesl chrastí a zatopil v kamnech, myška vstává dopoledne, aby uvařila polévku - a klobása až na konec, aby jim tu polévku navoněla. A žije se jim blaze! Až do dne, kdy jim cizí pták Kulišák ze závisti nakuká, že to tak nemá být. Klobása je vyslána do lesa pro chrastí a náš ptáček místo ní skočí v poledne do horké polévky. Příběh by skončil tragicky, nebýt ovšem Štědrého večera, který zvířátka slaví v lese u svého stromečku. Tentokrát je to právě Kulišák, který jim připraví nejhezčí překvapení...

Tato pohádka je inscenována formou tzv. "stolového divadla". Herec a herečka příběh dětem vyprávějí a současně hrají loutkami (marionetami) v jednoduché, ale variabilní scéně, v níž se dbá na herecký detail.

"Vánoce s Kulišákem jsou nenápadně lidské a bez didaktických berliček napovídají, jak čelit krvelačnosti dnešních dnů." ( J.Janáček , Liberecký den 17.12.96)

Ocenění:
Iva Peřinová Cena za text (Mateřinka 97),
Markéta Sýkorová za loutkoherecký výkon (Mateřinka 97)

Inscenace je určena dětem předškolního a nižšího školního věku.
Představení je bez přestávky a trvá 45 minut.

Audio ukázka:


Video ukázka:

Foto ke stažení