Naivní divadlo - Materinka

MATEŘINKA je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jediný v České republice a široko daleko v Evropě, zaměřuje výhradně na tvorbu pro nejmenší diváky. Do festivalového programu, který je výběrový, jsou zařazována představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů.

MATEŘINKA je festival s nezanedbatelnou tradicí. Jeho vznik se datuje rokem 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření. Místem konání bývalo (střídavě) město Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se pořádá jen v Liberci, a to každým druhým rokem.

MATEŘINKA je soutěžní festival. V jeho závěru jsou oceňovány individuální výkony v nejzdařilejších inscenacích, vybrané odbornou porotou. V jeho závěru jsou na návrh odborné poroty odměňovány individuální výkony v nejzdařilejších inscenacích. Zvláštní cenou porota ocení dvojici nejlepších inscenací, a to v kategoriích pro děti 3-5 let a 5-7 let. Tímto krokem chtějí organizátoři poukázat na výrazné recepční rozdíly mezi oběma věkovými adresami a s tím spojené rozdíly v možnostech a přístupech inscenátorů a rovněž zohlednit fakt, že v posledních letech významně stoupá počet dětí, které přicházejí do školy až ve svých sedmi letech.

MATEŘINKA nabízí pestrý doprovodný (nesoutěžní) program. V rámci něho je možné zhlédnout i nejzajímavější "neloutkové" inscenace pro nejmenší, pouliční produkce, ukázky práce KALD pražské DAMU atp. Nedílnou součástí festivalu jsou i výstavy, koncerty, workshopy či večerní ukázky z tvorby pro dospělé publikum v podání pořádajícího NDL.

MATEŘINKA zve pravidelně zahraniční hosty. Ze Slovenska zde hostovalo Štátné bábkové divadlo z Bratislavy, Divadlo na Rázcestí z Bánské Bystrice, Divadlo PIKI, KBT Poprad a Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry, z Polska soubory BIS, Banialuka a Panstwowy Teatr Animacji, skupina Mukamas z Finska, Theatre L´Illusion a Les Sages Fous z Kanady, Theatre Triangle a Shadow Play Theatre Kakashi-za z Japonska, Theater Taptoe a De Spiegel Theatre Antwerpen z Belgie, Figurina Bábszínház, Lavender Theater Cserkut, Vojtina Bábszínház, Bóbita Bábszínház a Kabóca Bábszínház z Maďarska, Train Theatre z Izraele, z Německa Kammertheater Neubrandenburg a Puppentheater am Meininger Theater, Erfreuliches Theater z Erfurtu a Helios Theatre z Hammu, Norwich Puppet Theatre z Velké Británie a Lutkovno gledališče ze Slovinska, Figurentheater Margrit Gysin ze Švýcarska, Théâtre du Risorius z Francie.

 

Mateřinka 2017 (bulletin - pdf)      Mateřinka 2017 (plakát)
Mateřinka 2017 (bulletin)   Mateřinka 2017 (plakát)

H I S T O R I E  FESTIVALU MATEŘINKA

Mateřinka 2015 (bulletin - pdf)      Mateřinka 2015 (plakát)
Mateřinka 2015 (bulletin)   Mateřinka 2015 (plakát)
 
Mateřinka 2013 (bulletin - pdf)      Mateřinka 2013 (plakát)
Mateřinka 2013 (bulletin)   Mateřinka 2013 (plakát)
 
Mateřinka 2011 (bulletin - pdf)      Mateřinka 2011 (plakát)
Mateřinka 2011 (bulletin)   Mateřinka 2011 (plakát)
 
Mateřinka 1972 - 2009 (Kniha o historii festivalu - pdf)      Mateřinka 09 - PROGRAM - pdf
Mateřinka 1972 - 2009 (Kniha o historii festivalu)   Mateřinka 09 (Program festivalu)