Adam a Eva

Scénická verze slavné básnické skladby.
Premiéra: 
15. 6. 2012
Věková kategorie: 
15+
Premiéra: 
15. 6. 2012
Výprava: 
Hudba: 
Jan B. Novotný

Poezie v akci. Rytmus verše. Dynamika protikladů. Melodie slova. Zvuko-malba. Obrazy.

Básnická skladba Karla Šiktance Adam a Eva patří mezi vrcholy české poezie druhé poloviny 20. století. Připomíná časy, kam paměť nesahá, ale které jsou i přesto tak důvěrně známé. Sleduje zápas i prolínání dvou prazákladních prvků, střet a konečné smíření jazýčků na vahách odvěkých protichodů na pozadí šesti dnů Božího tvoření.

Divadlo poezie v komorním studiovém provedení uměleckého souboru NDL pod vedením režisérky Markéty Sýkorové.

Pravěký prales v mračnech par
jim v zádech stál
a zval je dál,
jak zotvíraný pozdní vlak,

jenž přijel dřív
a sbírá čas -- -- --
neb -- -- --

cesta předem daná


TÉMATA k představení pro pedagogy SŠ A VŠ
ČESKÁ LITERATURA
Karel Šiktanc
je žijící legendou českého básnictví. Proslavily ho především lyrické a metaforické sbírky, ceněná je však i jeho tvorba pro děti. Byl také novinářem a překladatelem.

Do světa poezie vstoupil Karel Šiktanc již na počátku padesátých let minulého století. V té době odešel ze studií na pedagogické fakultě a vydal se na dráhu redaktora. V letech 1955 - 59 byl členem redakční rady časopisu Květen, kde se podílel na vzniku a činnosti významné literární skupiny s programem tzv. Poezie všedního dne. Od roku 1960 pracoval jako vedoucí redaktor v nakladatelství Mladá fronta, později jako šéfredaktor. Současně publikoval básnické sbírky, které patřily k vrcholům tehdejší české poezie (např. Adam a Eva v roce 1968).

V období normalizace nesměl publikovat, jeho díla byla skartována, jméno Šiktanc mizelo ze slovníků. Publikoval proto v samizdatu doma i v zahraničí.

Po roce 1989 se stal předsedou Obce spisovatelů a obdržel Cenu Jaroslava Seiferta za sbírku Srdce svého nejez. Za sbírku Šarlat z roku 1999 získal Státní cenu za literaturu. Sbírka Zimoviště získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší básnickou knihu roku 2004. Společná kniha s Oldřichem Králem Tři nadání se stala knihou roku 1999 dle ankety Lidových novin. V roce 2011 se stal prvním dvojnásobným laureátem Ceny Jaroslava Seiferta, kterou tentokrát získal za sbírku Nesmír.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: 
Plakát k inscenaci ke stažení: 
Image icon poster.jpg (16.25 MB)