Aktuality

V edici Česká divadelní fotografie, kterou čerstvě vydal Institut umění – Divadelní ústav, vyšla monografie věnovaná Josefu Ptáčkovi, který dlouhá léta s Naivním divadlem spolupracoval. Zdařilá publikace přináší podrobnou zprávu o celoživotní tvorbě J. P. a fotografie z inscenací Naivního divadla Liberec v ní mají čestné místo.

(foto Stanislav Doubrava)

Od 29. 11. 2023 do 1. 6. 2024 si můžete prohlédnout krásnou výstavu loutek z Naivního divadla v Domě Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Výstava nese název Vahadla a čempurity aneb Loutky z Naivního divadla a pořádá ji Kultura Jablonec ve spolupráci s naším divadlem za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou. Těšit se můžete na loutky a dekorace z legendárních inscenací, zahrajete si vlastní loutkové divadlo v loutkové herně a můžete zhlédnout i krátký film. Výtvarnou koncepci výstavy zajišťuje náš skvělý scénograf Kamil Bělohlávek. Vernisáž se koná 29. 11. v 17:00 hodin v Domě Scheybalových, zahájena bude představením Jak chodil Kuba za Markytou v kostele sv. Anny. 

Letošní mikulášskou nadílku v Naivním divadle si nejvíce užijí čerti. Naivní divadlo totiž uvedlo do provozu zbrusu novou kotelnu! Již dosluhující původní atmosférické kotle jsme vyměnili za kondenzační, což kromě čertů potěšilo i naši paní ekonomku. Očekávaná úspora plynu totiž bude činit 15 % oproti předchozímu stavu. Přibyl také nový systém měření a regulace, který umožní ovládání vytápění jednotlivých prostor budovy dle aktuálního divadelního provozu.

Kompletní rekonstrukce kotelny byla realizována díky účelové investiční dotaci z Libereckého kraje pro oblast Kultury, památkové péče, a cestovního ruch č. OLP/444/2023. Libereckému kraji velice děkujeme.

Začátkem tohoto týdne se vybrané loutky z fundusu našeho divadla vydaly na cestu do Izraele, konkrétně do Jeruzaléma, aby mohly potěšit děti zasažené válečným konfliktem. V místním divadle Train Theater se již více než měsíc místní herci a umělci věnují dětem, které byly do Jeruzaléma a na další místa po celém Izraeli přesunuty z oblastí poznamenaných teroristickým útokem ze 7. října. Na prosinec jeruzalémské Train Theater, kde jsme sami loni v srpnu hostovali, ve spolupráci s Českým centrem připravilo pro děti loutkářské workshopy a my jsme moc rádi, že loutky z Naivního divadla mohou být takového projektu součástí.

Od října 2023 jsou workshopy v Naivním divadle součástí projektu "Naivní divadlo Liberec - kreativní vzdělávání - workshopy: Vyrob si svou loutku a zahraj si své divadlo", registrační číslo projektu: 0313000003.

Projekt je zařazen v tematickém okruhu: Projekty kreativního učení realizované v kulturních institucích. Projekt zajišťuje Ministerstvo kultury ČR (Národní plán obnovy). 

Budeme i nadále pokračovat ve workshopech pro veřejnost a navíc rozšiřujeme nabídku i pro školní skupiny v rámci výuky. Pro veřejnost díky tomu snižujeme od ledna 2024 cenu vstupenky na workshop na 100 Kč.