Alibaba a čtyřicet loupežníků

Málem orientální tragikomedie pro velmi mnoho maňásků.
Premiéra: 
2. 12. 1994
Věková kategorie: 
5+
Premiéra: 
2. 12. 1994
Autor: 
Iva Peřinová
Režie: 
Tomáš Dvořák
Výprava: 
Ivan Nesveda
Hudba: 
Jiří Koptík
Hrají: 
Helena Fantlová, Zdeněk Peřina, Marek Sýkora, Zuzana Schmidová, Jiří Švec

Pohádka o hodném Alí Babovi a čtyřiceti strašných loupežnících patří u nás k těm nejznámějším příběhům z rozsáhlé arabské středověké sbírky lidových vyprávění nazvaných souhrnně Tisíc a jedna noc. Dočkala se už mnoha převyprávění a zpracování, ale na loutkovém jevišti tato pohádka ještě rozhodně nezdomácněla.

Stručný děj: Chudý Alibaba přináší své ženě pytel zlaťáků, které našel v loupežnické jeskyni otevírající se heslem " Sezame, otevři se!". Do jeskyně se vydá i jeho bratr Kásim, ale ten, díky své hamižnosti, padne do rukou loupežníkům. Ti ho zabijí a potom pátrají po Alibabovi, o němž vědí, že zná jejich tajné heslo.Ženskou hrdinkou komedie je Kásimova otrokyně Mardžána, která nakonec loupežníky přelstí a zachrání život Alibabbovi i jeho ženě.

Záměrem tvůrců této inscenace NDL bylo vytvořit moderní loutkovou pohádku hranou spodovými loutkami - maňasy - v čisté iluzivní scéně. Její volná dramatizace, psaná lehce archaizujícím jazykem, daný příběh dějově zhušťuje, zhumorňuje a vzhledem k vybranému typu loutek klade důraz na groteskní situace.

"Predstavenie hrané s vtipom, rytmom a hudobnosťou (originálne vymyslený "zbor" lúpežníkov, ktorých je na javisku naozaj štyridsať). Keď na záver zaznie nadšený potlesk obecenstva, ďakujú mu a klaňajú sa mu iba bábky... Liberecké bábkovodičské výstupy sú pupečnou šnúrou spojené s najlepšími tradíciami a prejavmy svetových maňuškových protagonistov a predsa korene zostávajú v českej tradícii." (V.Predmerský, Javisko, 6/96)

Určeno dětem 1. i 2. stupně základních škol.
Představení se hraje bez přestávky a trvá 60 minut.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení: