Pallaton aneb Až mi dojdou cigarety

Scénický melodram z textů MARIANA PALLY
Premiéra: 
24. 2. 2006
Premiéra: 
24. 2. 2006
Autor: 
Marian Palla
Hudba: 
Jan B. Novotný
Hrají: 
Michaela Homolová, Markéta Sýkorová, Tomáš Bělohlávek, Filip Homola, Marek Sýkora, Zuzana Schmidová, Jana Vyšohlídová, Jan Hrubec, Miroslav Ošanec, Vít Peřina

Popel z cigarety je jiný než popel z mrtvoly.
I když jistá souvislost zde nutně musí existovat.
Třeba jako mezi medvědem a medem.

Scénický melodram z textů Mariana Pally – PALLATON (Až mi dojdou cigarety…) nabízí dospělému publiku kromě úsporně inscenovaných svérázných textů Mariana Pally (v režii Markéty Sýkorové), živé muziky Jana Basisty Novotného v podání malého bandu NDL a doprovodných filmových projekcí také obřího nafukovacího žraloka, Jana Husa, spoustu prázdných krabiček od cigaret, posmrkaný kapesník a možná i Vinnetoua s Old Shatterhandem.

Pallaton má svým charakterem mnohem blíže ke scénickému čtení resp. přednesu za doprovodu živé muziky a zpěvu nově vzniklé kapely Naivního divadla (kytara, basa, housle, cello a bicí). Je dalším v řadě studiových pokusů uměleckého souboru NDL, který stranou hlavního dramaturgického plánu čas od času připraví - sobě a snad i dospělému publiku pro radost – malý studiový bonbónek (z posledních let zmiňme například úspěšnou koláž Wernischových textů …a jiný Bedřich… nebo dramatizaci Sakiho povídek Léčba neklidem).

Tentokráte se tvůrci inscenace zaměřili na texty Mariana Pally, které vedle humoru, dramatických situací či kontroverzních historických hypotéz přinášejí zejména celou řadu chvályhodných poučení – diváci například zjistí, jakým způsobem lze snadno zalichotit tlusté ženě, jak předejít malovodnímu stresu či jak odpustit žralokovi, který vám sežral nohu…!

Inscenace není v žádném případě určená dětem. Kromě občasných nezáměrných falešných tónů v ní totiž zazní i několik záměrně sprostých slov.

Marian Palla (* 1953 v Košicích) – výtvarník, hudebník, pedagog a literát Vystudoval konzervatoř (kontrabas) a v roce 2000 absolvoval Fakultu výtvarných umění v Brně. Přes patnáct let hrál na kontrabas v orchestru Janáčkovy opery. Od roku 1994 je asistentem Na FaVU VUT Brno. Vedle činnosti hudební má Palla za sebou celou řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně a dalších. V 90. letech publikoval Palla několik povídkových knih (mj. Jak zalichotit tlusté ženě a Kdyby byl krtek tlustej jako prase, z nichž čerpá naše scénická koláž) a jeden román (Zápisky uklízečky Maud'). V roce 2000 publikoval svou první dramatickou práci Sajns fikšn. Na dotaz Naivního divadla, zda je možné inscenovat v Liberci jeho texty, Marian Palla písemně odpověděl: „Jsem rád, že v Liberci zazní moje kecy! Držím vám palce!“

Inscenace je určena středoškolákům, vysokoškolákům a dospělému publiku.
Hraje se ve Studiu NDL (s omezeným počtem míst).
Představení se hraje bez přestávky a trvá 60 minut.