PREMIÉRA HORROR VACUI

Naivní divadlo Liberec odstartovalo svou sedmdesátou čtvrtou divadelní sezónu, která přinese opět mnoho zajímavého. V plánu jsou tři nové inscenace, přičemž zkoušení první z nich je nyní v plném proudu. Loutková novinka pro dospívající a dospělé s názvem Horror vacui se inspiruje životem a dílem grafika, malíře a spisovatele Josefa Váchala. Její premiéra se uskuteční v sobotu 14. října v 19:00 hodin.

Připravovaná inscenace pro mládež a dospělé publikum se volně inspiruje motivy ze života Josefa Váchala v jeho dobrovolném exilu ve Studeňanech na Jičínsku, z jeho dopisů-románů jím adresovaných Josefu Hodkovi, Jakubu Demlovi a dalším. A především ve Váchalově knize „Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel“.

Imaginativní inscenace chce studentům středních škol i dospělým divákům poskytnout vhled do života a tvorby jedné z našich největších uměleckých osobností 20. století – grafika, malíře, řezbáře, spisovatele a filozofa, Josefa Váchala (1884–1969). Mezi nejslavnější díla tohoto za svého života zcela nedoceněného umělce patří parodie na brakovou literaturu, Krvavý román anebo ilustrace k Hradu smrti Jakuba Demla.

Inscenaci připravuje hudebník a režisér Filip Homola, podepsaný pod oceňovaným projektem Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých. O zásadní výtvarnou složku se postaral pravidelný spolupracovník NDL, Robert Smolík (O beránkovi, který spadl z nebe, Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! a mnoho dalších).