VÝSTAVA NAŠICH LOUTEK V JABLONCI NAD NISOU

Od 29. 11. 2023 do 1. 6. 2024 si můžete prohlédnout krásnou výstavu loutek z Naivního divadla v Domě Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Výstava nese název Vahadla a čempurity aneb Loutky z Naivního divadla a pořádá ji Kultura Jablonec ve spolupráci s naším divadlem za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou. Těšit se můžete na loutky a dekorace z legendárních inscenací, zahrajete si vlastní loutkové divadlo v loutkové herně a můžete zhlédnout i krátký film. Výtvarnou koncepci výstavy zajišťuje náš skvělý scénograf Kamil Bělohlávek. Vstup na výstavu je zdarma. 

Seznamte se s tvorbou významných scénografů Naivního divadla Liberec. Na výstavě v Domě Scheybalových uvidíte loutky a dekorace z legendárních inscenací, zahrajete si vlastní loutkové divadlo v loutkové herně a můžete zhlédnout i krátký film. 

Naivní divadlo Liberec (NDL) bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Za dobu své existence si kvalitou svých inscenací vydobylo uznání veřejnosti i odborníků po celém světě. Na výstavě v Domě Scheybalových můžete zhlédnout tvorbu scénografů, kteří s Naivním divadlem Liberec dlouhodobě spolupracovali nebo ještě pořád spolupracují a kteří zanechali nesmazatelnou stopu v jeho poetice – Pavel Kalfus, Ivan Antoš, Ivan Nesveda, Marek Zákostelecký, Barbora Jakůbková a Robert Smolík.

Výstava je rozdělena na několik částí:

Hlavní část tvoří loutky a dekorace z jedenácti inscenací NDL, z kterých většina slavila úspěchy v České republice i v zahraničí. Za všechny uveďme například legendární hity repertoáru “Bezhlavý rytíř” nebo “Alibaba a čtyřicet loupežníků”.

Druhou částí je interaktivní loutková herna, kde si návštěvníci mohou sami zahrát vlastní divadlo s loutkami a jednoduchými kulisami pro tento účel vyrobenými.

Třetí částí je film sestříhaný z ukázek inscenací, které jsou aktuálně na repertoáru Naivního divadla Liberec.

Ve vstupní chodbě se nachází obrazový a textový materiál stručně mapující historii a tvorbu NDL.

 

Výstava je vhodná i pro školy.

Úvodní vernisáž výstavy proběhne ve středu 29. 11. od 17 hodin v kostele sv. Anny, kde bude u této příležitosti uvedena loutková inscenace Jak chodil Kuba za Markytou. Následovat bude prohlídka výstavy v Domě Scheybalových.