Horror vacui

Iniciační loutková féerie na motivy života a díla Josefa Váchala
Premiéra: 
14. 10. 2023
Délka představení: 
45 minut
Věková kategorie: 
13+
Hraje se ve Studiu NDL
Premiéra: 
14. 10. 2023
Koncepce: 
Filip Homola, Robert Smolík
Režie: 
Výprava: 
Robert Smolík
Hudba: 
Dramaturgická spolupráce: 

Inscenace pro mládež a dospělé publikum se volně inspiruje motivy ze života Josefa Váchala v jeho dobrovolném exilu ve Studeňanech na Jičínsku, z jeho dopisů-románů jím adresovaných Josefu Hodkovi, Jakubu Demlovi a dalším. A v neposlední řadě ve Váchalově knize „Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel“.

Imaginativní inscenace chce studentům středních škol i dospělým divákům poskytnout vhled do života a tvorby jedné z našich největších uměleckých osobností 20. století – grafika, malíře, řezbáře, spisovatele a filozofa, Josefa Váchala (1884-1969). Mezi nejznámější díla tohoto za svého života zcela nedoceněného umělce patří parodie na brakovou literaturu, Krvavý román, ilustrace k Hradu smrti Jakuba Demla. 

Inscenaci připravil člen uměleckého souboru Filip Homola, podepsaný pod oceňovaným projektem Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých. O zásadní výtvarnou složku se postaral pravidelný spolupracovník NDL, Robert Smolík (O beránkovi, který spadl z nebe, Šššš.Šššš.Hůůů. Haf! a mnoho dalších).